Uroda i kosmetyki Zdrowie

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest biopolimerem, który znajduje się w różnych tkankach żywych organizmów, np. w ciałku szklistym gałki oka. Jednakże najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Aktywuje on produkowanie kolagenu, a przy tym ma też właściwość wiązania sporych ilości wody, i to właśnie m.in. on sprawia, że skóra jest sprężysta. Wraz z postępującym wiekiem ilość kwasu hialuronowego pomału się obniża, przez co skóra wiotczeje. Tak powstają zmarszczki, będące normalnym efektem nieuniknionego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.

Kwas hialuronowy i jego ogólne wykorzystanie w medycynie

Chociaż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się przede wszystkim z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten związek chemiczny wykorzystywany jest w znacznie szerszym zakresie. Korzysta się z niego między innymi w otolaryngologii do regeneracji więzadeł głosowych bądź w proktologii do leczenia chorób odbytnicy. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, podniesienie brwi, korektę kształtu nosa, modelowanie podbródka, okolic ust i brody, usunięcie cieni pod oczami czy podkreślenie kości policzkowych. Poza zabiegami na twarz, kwas hialuronowy używa się też na włosy (wzmacnianie cebulek włosów) i na dłonie.

Czy występują przeciwwskazania do wykonania zabiegów kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, tym samym potencjalne reakcje uczuleniowe lub podrażnienia po zabiegu przytrafiają się z rzadka, ale nie są wykluczone. Przed decyzją o zabiegu lekarz prowadzi z pacjentem konsultację, w trakcie której ustala, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak np. ciąża, skłonność do blizn przerostowych, opryszczka bądź infekcje skóry, a także możliwa nadwrażliwość na ten cukier.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się za pomocą “tępej” igły, która przez wzgląd obłej końcówce nie przecina tkanek jak zwykła igła. Zależnie od wielkości obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może pojawić się obrzęk, który po około 2-3 dniach. Trzeba zaakcentować, iż efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są na stałe, ponieważ związek ten ulega stopniowemu procesowi metabolizmu przez organizm.