Zdrowie

Tradycyjne sposoby na zwiększenie odporności

Okres jesienno-zimowy negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Zwykle męczy nas ból gardła, katar oraz kaszel. Aby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku wskazówek, które pozwalają strzec organizm przed przeziębieniem. Poznajmy kilka z nich.

Czym rozgrzewać organizm?

Choroby atakują nasz ustrój zwykle wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o ok. 3 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej herbaty czy prysznica. Do herbaty można wrzucić plaster pomarańczy lub cytryny, które mają w sobie duże ilości witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest również odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru. By poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego czy pichtowego, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na udrożnienie dróg oddechowych.

Przeciwbakteryjne syropy z cebuli i czosnku

Cebula i czosnek też są źródłem witamin. Na ich bazie sporządza się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych metod walki z chorobami. Jak go przygotować? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i zalewamy miodem. Miksturę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop należy spożywać w odstępach po kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – związek o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu trzeba rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowaną miksturę też rekomenduje się pić kilka razy w ciągu dnia.

Jak powstrzymać drapanie w gardle?

Gdy odczuwamy uczucie drapania w gardle, wypada wypróbować kompozycję masła, miodu oraz mleka. Bardzo dobrze zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się pamiętać, by mleko nie było za gorące, ponieważ zniweluje to dobroczynne oddziaływanie masła i miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła rekomenduje się także picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.

Czemu trzeba reagować na wczesne symptomy przeziębienia?

Pomimo, że zwyczajne przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy aczkolwiek na uwadze, iż jeśli objawy nie mijają to powinno się wybrać się do internisty.