Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, wykorzystując nowoczesne sprzęty i – w szczególności – efektywne leki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że zabiegi okażą się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne zawsze, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, przez co dentysta może dostać się do głęboko położonych warstw zęba. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko bardzo złożonych technologicznie sprzętów. Których?
Narzędzia do leczenia kanałowego
Obok sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie zabiegu oraz polepszenie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?
Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie zawsze jest ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, dobrze wybrać się do dentysty posługującego się odpowiednimi narzędziami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w sieci.