Uroda i kosmetyki Zdrowie

Przyczyny powstawania i metody redukcji zmarszczek

Starzenie się skóry jest nieunikniony, a zaczynamy to zauważać na ogół w połowie trzeciej dekady życia. Istnieją na szczęście metody, które pozwalają spowolnić pierwsze symptomy starzenia. Jak więc przebiega zabieg redukcji zmarszczek kwasem hialuronowym w centrum kosmetologii?

Powstawanie zmarszczek – co odpowiada za utratę elastyczności skóry?

Powstawanie zmarszczek na skórze jest związane ze stratą kolagenu i elastyny w tkance – włókien odpowiedzialnych za jej jędrność oraz witalny wygląd. Z upływającymi latami skład skóry zmienia się, a substancji tych po prostu ubywa. Na tworzenie się zmarszczek ma wpływ także tryb życia – palenie papierosów, zła pielęgnacja cery czy zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne. Osoby ze skórą ze skłonnością do wysuszania się szybciej spostrzegają pierwsze zmarszczki, też te mimiczne. Nowoczesna medycyna estetyczna zna jednak mnóstwo sposobów na likwidację zmarszczek. Jednym z najbardziej skutecznych jest wolumetria, a więc wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten jest substancją występującą naturalnie w organizmie człowieka i odpowiada za nawodnienie skóry, a zatem także ma duży wpływ na jej elastyczność. Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym polega na podaniu kwasu w postaci zastrzyków. Efektem zabiegu jest przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu, jak również wymodelowanie rysów twarzy.

Różnice między kwasem hialuronowym a botuliną

Powstawanie zmarszczek mimicznych można spowolnić także wykorzystując botoks, czyli substancję, która ogranicza skurcze i przesadne napięcie mięśni. Sprawia ona, że skóra wygładza się, a zmarszczki i bruzdy stają się niezauważalne. Botoks używa się przeważnie do usuwania zmarszczek mimicznych na czole oraz kurzych łapek. Czy są jakieś różnice między botoksem a kwasem hialuronowym? Tak. Kwas jest wypełniaczem i służy np. do powiększania ust oraz wypełniania linii marionetki bądź bruzd nosowo-wargowych. Z kolei botoks poleca się do redukcji zmarszczek w górnych strefach twarzy. Czy występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu likwidacji zmarszczek? W obu wypadkach jest to okres ciąży i karmienia piersią. Botuliny nie wstrzykuje się też osobom z zaburzeniami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego oraz nadwrażliwym na tę neurotoksynę. Kwasu hialuronowego za to nie rekomenduje się stosować u osób cierpiących na stany zapalne oraz schorzenia z obszaru kolagenoz.