Zdrowie

Metody leczenia przepukliny

Przepuklina jest zaliczana do najgroźniejszych schorzeń. Mimo tego nierzadko lekceważymy jej początkowe objawy, umożliwiając jej rozwinięcie. To natomiast może owocować poważnymi powikłaniami, w niektórych przypadkach zagrażającym zdrowiu. Przepuklina to wydostanie się tkanek na zewnątrz, wskutek czego zwiększa się ryzyko wystąpienia groźnych infekcji. Zwykle obserwowana jest na udzie, jednak może pojawić się także w brzuchu czy między żebrami. W razie jej zaobserwowania powinniśmy jak najszybciej wybrać się do specjalisty, a ten zastosuje odpowiednie, skuteczne leczenie.

Jak ustrzec się przepukliny?

Przepuklina zazwyczaj jest efektem zbytniego obciążenia – pojawia się między innymi przy dźwiganiu ciężkich rzeczy. Często jednak powody jej wystąpienia są zupełnie odmienne – może to być niedobór kolagenu, wskutek czego przerwane zostają tkanki utrzymujące narządy wewnętrzne. Niebezpieczeństwo wystąpienia przepukliny zwiększa się z wiekiem, więc szczególnie narażeni będą wiekowi chorzy, chociaż nierzadko obserwuje się ją też u dzieci – szczególnie niemowląt.

Leczenie przepukliny

Zwalczenie przepukliny musi być podjęte bezzwłocznie i być nadzorowane przez sprawdzonego lekarza. Współczesne metody są znacznie skuteczniejsze od tych stosowanych kiedyś oraz eliminują skutki niepożądane. Zamiast szyć tkanki chorego, w okolicy przepukliny stosuje się odpowiednie membrany, które umożliwiają zmniejszenie napięcia i przez to wyeliminowanie ryzyka kolejnego wystąpienia przepukliny.