Zdrowie

Jak działa somatoterapia?

Somatoterapia, czyli psychoterapia przez ciało, to innowacyjna metoda opierająca swoją efektywność na odkryciu, że ciało i emocje stanowią holistyczną całość. Na czym dokładnie polega somatoterapia i dla kogo jest przeznaczona?

Psychoterapia przez ciało – połączenie wielu metod terapeutycznych

Somatoterapia została stworzona przez francuskiego psychiatrę dr Richarda Meyera, który powiązał znane do tej pory metody terapeutyczne – między innymi jogę, wegetoterapię, hipnozę Ericksonowską, techniki relaksacyjne, rebirthing, Gestalt czy masaż. Prekursorska koncepcja bazuje na idei integralności psychiki, ciała, zjawisk społecznych i środowiska. Terapia angażuje wszystkie zmysły pacjenta – słuch, wzrok, smak, dotyk, jak również wszelakie formy ekspresji. Holistyczne podejście pozwala pacjentowi uświadomić sobie głęboko ukryte emocje i wewnętrzne konflikty będące źródłem depresji, lęków bądź innych problemów psychosomatycznych, a potem zintensyfikować je i przezwyciężyć. Somatoterapia może być stosowana przy rozmaitego rodzaju dolegliwościach, pomaga także poprawić relacje międzyludzkie, wzmocnić odporność organizmu i poczucie własnej wartości.

Psychoterapia przez ciało- na czym opiera się jej efektywność?

Somatoterapia nie łagodzi jedynie objawów, ale przede wszystkim umożliwia dotarcie do przyczyn problemów psychosomatycznych, badając ich podłoże. Ta złożona metoda terapii odblokowuje zatajone emocje, które często latami tkwią w podświadomości i są przyczyną niskiej samooceny pacjenta, fobii czy dręczącego poczucia winy. Somatoterapia to psychoanaliza ciała i duszy, która wykazuje skuteczne działanie.