Zdrowie

Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?

Zdrowy sen to bardzo istotny element codziennego funkcjonowania każdego człowieka. Dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać się z najlepszymi sposobami na jego poprawę.

Rola snu

Z całą pewnością można stwierdzić, że sen ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka na różnych płaszczyznach. Główną funkcją snu jest regeneracja organizmu, dlatego jest on na co dzień niezbędny. Wyróżnia się takie fazy snu jak NREM oraz REM. Istotne jest, aby występowały one w odpowiednich proporcjach. Cykl składający się z dwóch faz snu powtarza się zazwyczaj od czterech do pięciu razy każdej nocy.

Wpływ snu na ciało

Sen w bezpośredni sposób wpływa na całe ciało człowieka. Dlatego zaburzenia snu oraz jego niedobór mogą powodować szereg objawów somatycznych. Zaburzenia snu bardzo często prowadzą do braku energii oraz ospałości, co powoduje nadmierny apetyt i przybieranie na wadze. Oprócz tego zbyt mała ilość snu może w niekorzystny sposób wpływać na układ odpornościowy człowieka i zwiększać ryzyko pojawiania się różnych infekcji. Organizm bez odpowiedniej ilości snu nie regeneruje się i wzrasta w nim poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

kalkulator snukalkulator snu

Sen a funkcjonowanie mózgu

Sen ma również znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu, dlatego jest tak istotny podczas pracy, czy też nauki. Niewyspany człowiek zaczyna mieć problemy z pamięcią oraz koncentracją. Koordynacja jego ruchów zmniejsza się, co może prowadzić do spowolnienia czasu reakcji na bodźce. Mózg może mieć problemy z przetwarzaniem informacji, a także z przekazywaniem ich dalej. Dlatego niewyspane osoby bardzo często mają problemy z wysławianiem się.

Sen a utrzymanie wagi

Sen w istotny sposób wpływa także na kontrolowanie wagi, dlatego ma bardzo duże znaczenie dla wszystkich osób, które mają problemy z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała na co dzień. Sen w bezpośredni sposób wpływa na produkcję różnych hormonów w ciele człowieka, takich jak na przykład testosteron, kortyzol, a także grelina i leptyna. Dzięki nim zostaje zachowana między innymi prawidłowa przemiana materii, która wpływa na poziom apetytu.

Wpływ snu na pracę

Bardzo duże znaczenie dla każdego człowieka ma sprawne funkcjonowanie na co dzień, ale także podczas pracy. Deficyt snu może w niekorzystny sposób wpływać na realizację swoich codziennych obowiązków, zarówno domowych, jak i zawodowych. Bez snu spada efektywność realizowanych działań, a także zmniejsza się koncentracja. Dodatkowo pogarsza się zdolność zapamiętywania informacji oraz kreatywnego rozwiązywania problemów, co może stanowić przeszkodę podczas wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Dlatego tak istotne jest optymalne zarządzanie swoim czasem oraz znalezienie w ciągu doby odpowiedniej ilości czasu na sen.

Co zrobić, żeby lepiej spać?

Wiele osób zastanawia się, co można zrobić, aby lepiej spać. Bardzo ważne dla wartościowego snu jest przede wszystkim zachowanie odpowiednich nawyków. Podczas snu powinno się zadbać o optymalne warunki, czyli zaciemnione i dobrze przewietrzone pomieszczenie. Co najmniej trzydzieści minut przed snem nie powinno się korzystać z urządzeń elektronicznych oraz oglądać telewizji. Przed snem nie powinno się także jeść obfitej kolacji oraz spożywać alkoholu, który ma bardzo niekorzystny wpływ na poszczególne fazy snu.

Długość snu a licznik snu

W przypadku zdrowego snu bardzo duże znaczenie ma jego jakość, ale także ilość. Dlatego podczas dbania o sen tak istotna jest systematyczność, czyli kładzenie się spać oraz wstawanie mniej więcej o tej samej porze, niezależnie od aktualnego dnia tygodnia. Oprócz tego istotne jest zachowanie odpowiedniej długości snu w stosunku do faz snu. Niezalecane jest rozbudzanie się pośrodku fazy snu, dlatego najlepiej zaczekać na jej zakończenie. W tym przypadku doskonale sprawdza się licznik snu, który umożliwia określenie optymalnego czasu na pobudkę.

Kalkulator snu

Jeśli człowiek pomimo wielu godzin snu nie budzi się wypoczęty to może oznaczać, że obudził się w złej fazie snu. Aby budzić się w fazie snu lekkiego warto ustalić, kiedy może się ona pojawić. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie na co dzień z kalkulatora, który wskaże optymalny czas na położenie się spać lub pobudkę, w zależności od potrzeb. Kalkulator snu to rozwiązanie polecane dla wszystkich osób, które pragną poprawić jakość swojego życia.

Źródło tekstu: https://teoriabiznesu.pl/blisko-ludzi/dlaczego-zdrowy-sen-jest-tak-wazny/