Na voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/ odnajdziesz więcej szczegółów o usuwaniu blizn rogówki.
Oko jest wrażliwym elementem ciała i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. Na skutek różnych chorób czy urazów na powierzchni rogówki tworzą się blizny, które w bardziej lub mniej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście usunąć, wykorzystując metody laserowej korekcji wzroku.
Blizny na rogówce – jakie powodują skutki?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa oka, która je ochrania, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niesłychanie elastyczna i chociaż przeważnie delikatne jej otarcia goją się samodzielnie, nieraz dochodzi do jej zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieuwagi. Co powoduje powstawanie blizn rogówki? Są one zazwyczaj rezultatem wielu chorób (np. półpaśca), urazów mechanicznych jak zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia albo dostania się do oka ciała obcego. Jednak blizny rogówki mogą powstać też w rezultacie nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Poza wyczuwalnym pogorszeniem się wzroku, o występowaniu blizn na rogówce świadczy kilka innych symptomów, takich jak m.in. puchnięcie powiek, wrażliwość na światło oraz uczucie swędzenia gałki ocznej, dlatego jeśli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. Podczas szczegółowego badania ustali on wielkość, umiejscowienie i głębokość blizn, jak również doradzi w aspekcie opcji ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówkowych – kilkuminutowy zabieg z użyciem promienia lasera
Najczęściej wykorzystywaną współcześnie procedurą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg przeprowadzany w większości klinik, zajmujących się laserową korektą wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. Z PTK korzysta się się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy słuchać się skrupulatnie poleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i regularnie stawiać się na kontrolę zgodnie z planem.
Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]