Okulary przeciwsłoneczne są jak wygodne buty, dobry krem z filtrem czy kurtka przeciwdeszczowa – mają nas chronić i zapewniać komfort. Coraz więcej mówi się o tym, że okulary z bazarku czy sieciówki nie są najlepszym wyborem. Ale czy właściwie wiadomo dlaczego? Dlaczego odpowiednią ochronę oczu zapewnią nam wyłącznie okulary przeciwsłoneczne ze sprawdzonych źródeł?
Okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Zbliża się lato, wybierasz się na wakacje do ciepłych krajów, a może jedziesz na narty? Każda okazja jest odpowiednia, by kupić dobre okulary przeciwsłoneczne. Dobre, czyli jakie? Przede wszystkim takie z prawdziwym filtrem UV. Dostępne są cztery kategorie filtra, które stosowane są w soczewkach okularowych i każda z nich ma inną przepuszczalność światła oraz ochronę przed promieniowaniem.
- Kategoria 1 – soczewki mają małe zabarwienie i pochłaniają od 20% do 56% promieni słonecznych. Okulary z filtrem UV z tej kategorii będą dobrym wyborem na pochmurne dni.
- Kategoria 2 – tu soczewki mają już zabarwienie średnie i pochłaniają od 57% do 81% promieni UV. Będą odpowiednie do miejsc o średnim oświetleniu.
- Kategoria 3 – soczewki posiadają mocne zabarwienie i absorbują od 82% do 92% promieni słonecznych. Okulary z soczewkami z kat. 3 będą odpowiednie na słoneczne dni.
- Kategoria 4 – to soczewki o mocnym zabarwieniu, pochłaniające od 93% do 96% promieni UV. Będą idealnym wyborem w przypadku bardzo dużego nasłonecznienia, np. podczas wspinaczek wysokogórskich.
Należy więc dobrać soczewki z filtrem z kategorii dopasowanej do swoich potrzeb. Jeśli szukasz idealnych okularów na lato, sięgnij po te z soczewkami z kategorii 3. Nie będą ani za jasne, ani za ciemne – najlepsze do ochrony oczu na co dzień.
Co jest ważne przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?
Filtr UV w okularach jest ważny, ale nie mniej istotne są inne aspekty, o których często się zapomina. Bardzo istotne jest bowiem, by dopasować je do kształtu swojej twarzy. Dzięki temu ryzyko przedostania się promieni słonecznych do oczu jest znacznie niższe. Okulary powinno się więc dobierać w taki sposób, by zasłaniały oczy w całości, a nie tylko od frontu. Najlepiej, by były jak najbardziej zabudowane i miały dosyć duże soczewki. Małe okrągłe czy wąskie prostokątne okulary wyglądają stylowo, ale nie zapewniają oczom odpowiedniej ochrony – pamiętaj o tym.
Jakie normy powinny spełniać okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne powinny także spełniać szereg norm. Właśnie dlatego warto kupować je w sprawdzonych miejscach, takich jak apteka internetowa lub stacjonarna czy salon optyczny. Na jakie normy zwrócić uwagę? Najważniejsze normy i dyrektywy to:
- CE (Conformité Européenne) – produkt zgodny z dyrektywami UE,
- Dyrektywa 89/686/EWG – Dyrektywa Środków Ochrony Indywidualnej PPE,
- Międzynarodowa Norma ISO 9001:2000 – standardy jakości,
- Norma PN-EN 166:2005 – Ochrona indywidualna oczu,
- Norma PN-EN ISO 12312-1:2014-02 – Ochrona oczu i twarzy.
[artykuł partnerski]