książki kryminalne, książki thrillery
Hobby i rozrywka Zakupy

Literatura kryminalna nie ma sobie równych w budowaniu przerażających klimatów

Pokaźna grupa pasjonatów książek to fani upiornych opowieści. Jedni preferują opowiadania z pogranicza makabry, inni lubią zanurzać się w głębokie zakątki zawiłych procesów myślowych brutalnych zbirów oraz psychopatycznych morderców. W ogromie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których dostępnych są tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te całkiem zmyślone, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – z jakiego powodu się bać?

Pasjonat horrorów i powieści kryminalnych od razu powie, iż chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Czytając czy oglądając horrory chcemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się mocnemu wrażeniu strachu, którego sporadycznie przeżywa się na co dzień. Współcześnie nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to na ogół utratą zatrudnienia, zdrowiem czy niestabilnością finansową. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, czyli hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają często tak mroczny i okrutny wydźwięk – tak opowieści te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami codziennego życia, informując je w tym samym czasie, iż to co dobre nie zawsze wygrywa.

Książki kryminalne sprawniej budują klimat niż ich filmowe adaptacje

XXI wiek to czas kultury na życzenie. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią czas, szukają filmu albo serialu limitowanego, którego oglądanie zajmie maksymalnie parę godzin. Miłośnicy mrocznych horrorów i kryminałów są właściwie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które dostępne są na przeróżnych platformach VOD. Co godne uwydatnienia, częstokroć te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, jednak nie są tak solidne jak pierwowzór i ich obejrzenie nie przynosi takiej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść horror czy kryminalną, konsumuje się w inny sposób aniżeli film – wolniej, a więc z większą atencją. W słowie pisanym każdy dialog, opis czy postać (także ta czwartego planu) buduje klimat snutej opowieści. Strach wywoływany jest u czytelnika przeważnie stopniowo, lecz daje to więcej czasu na skrupulatną analizę zaprezentowanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli więc uwielbiasz czytać i znajdujesz na to czas, pozwól się ponieść kryminałom, thrillerom oraz horrorom.

Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa