Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe Zakupy

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Jeśli potrzebujesz łańcucha na opony, kliknij tutaj

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, osobowych, terenowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]