Hobby i rozrywka Zakupy

Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

Potrzebujesz literatury młodzieżowej? Koniecznie odwiedź ten adres.

Człowiek wychowywany w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę w telefonie, na komputerze lub w telewizorze, a po książkę z reguły sięga wtedy, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I także z powodu konieczności poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla szeregu licealistów czytanie dla zabawy jest niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla młodzieży – powieści intrygujące młodsze pokolenie czytelników

Młodzież nie powinna być skazana jedynie na czytanie lektur szkolnych. W sprzedaży jest co niemiara literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy roztrząsają kwestie i opisują historie ciekawe dla młodego pokolenia czytelników. Ta kategoria literatury dostała nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści pisane dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje młodzieżowe czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi groza, romanse oraz fantastyka naukowa. Jednakże wszystkie te publikacje łączy odwołanie się bezpośrednio do ogólnych doświadczeń młodego człowieka. Powieści te piszą więc o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, odkrywaniu swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami czy odkrywaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków pomaga młodzieży poczuć, że inni również doświadczają jednakowych problemów przez tych parę burzliwych lat dorastania.

Dlaczego warto zachęcać Lektura literatury dla nastolatków ułatwia zdawanie testów z języka polskiego

Warto oferować młodzieży inspirującą ją literaturę, gdyż zaktywizowanie w nich chęci czytania dla zabawy po czasie przynosi multum korzyści. Dziecko, które codziennie czyta posługuje się szerszym słownictwem i lepiej radzi sobie z gramatyką i ortografią, co znacznie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o problemach innych osób w porównywalnym wieku to też metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz lepsze poznanie siebie i prywatnych pragnień. Co kluczowe, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek częściej sięga po książki o zombie czy statkach kosmicznych nie mówcie, że to bezsensowne i dajcie mu czerpać z nich przyjemność!

Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa