Sport i rekreacja Zakupy

Kantar dla konia – charakterystyka

Chcesz zamówić kantar sznurkowy? Skieruj się tu

Kantar jest pospolitym elementem uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dopasowany do rozmiaru i profilu głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego właściwości warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który lepszy dla konia?

Na rynku dostępne są przeróżne typy kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane i podszywane. Te pierwsze, określane też halterami, są polecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą ma nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – przykładowo syntetycznym albo naturalnym futerkiem, które da się zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów czy tresury.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, huculskich, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]