Zakupy

Banknoty obiegowe i kolekcjonerskie – różnice i podobieństwa

Szukasz banknotów kolekcjonerskich NBP? Sprawdź goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Kiedy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, jednym z najszybszych skojarzeń obok zbierania militariów czy znaczków jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie minionego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.

Dzieje banknotów i dlaczego je zbieramy?

Pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały nie na Starym Kontynencie, lecz w Chinach. Początkowa ich wersja, bliska w swojej funkcji najbardziej do teraźniejszych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się 22 wieki temu w czasie władzy Dynastii Han. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują dzisiaj kształtowały się z kolei od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Były one udogodnieniem dla kupców, ponieważ dzięki nim mogli transportować towaru na dalekie dystanse bez dodatkowego balastu w formie metalowych monet. Obywatele Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o walucie z papieru z relacji słynnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie między XVII a XVIII w. Z czasem ten sposób płatności przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest spychana na boczny tor przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Być może bierze się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, gdyż nie tylko posiadają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od dekad przecież budzą uznanie misternym wzornictwem.

Kto emituje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak nimizmatycy, zbierają zwykle banknoty obiegowe z przeróżnych państw świata. Są one całkiem łatwo osiągalne, choć ich cena bywa bardzo wysoka – wszystko zależne jest od daty ich druku oraz kondycji. Odrębnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w ograniczonym nakładzie, zwykle w celu upamiętnienia istotnych zdarzeń bądź zasłużonych osobistości z kręgu nauki, kultury oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (nominał 10 zł) czy 600. rocznicę urodzin Jana Długosza nominał 20 zł). Co interesujące, poza wspaniałą szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak elementy wypukłe dla osób niewidomych, znaki wodne i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]