Wyposażenie wnętrz

Styl amerykański. Jak w tym stylu urządzić salon, sypialnię lub kuchnię?

Dom Kevina, rezydencja Carringtonów, mieszkanie Carrie Bradshaw – najpopularniejsze filmowe wnętrza zaaranżowane zgodnie z amerykańskim stylem urządzania mieszkań inspirują miliony osób na całym świecie. Jakie elementy pomogą nam odtworzyć taką aranżację we własnych czterech kątach? Czym tak naprawdę charakteryzuje się styl amerykański?

Styl amerykański we wnętrzach niejedno ma imię

Nieruchomości powstające w Stanach Zjednoczonych są bardzo zróżnicowane, a styl amerykański znajduje się pod silnym wpływem wielu kultur, np. europejskiej czy meksykańskiej. Ta różnorodność wynika z historii – ludność napływowa z różnych zakątków świata przez wiele lat przenosiła do Ameryki swoje tradycje, co obecnie znajduje odzwierciedlenie w niezwykłej architekturze. Dzięki temu amerykańskie wille, apartamenty, rezydencje, domy parterowe oraz inne nieruchomości zachwycają swoim charakterem. Niezależnie od tego, czy są utrzymane w stylu wiktoriańskim, loftowym czy inspirowane Hamptons, amerykańskie wnętrza są funkcjonalne, przestronne, a jednocześnie przytulne. Dominuje w nich otwarta przestrzeń – pomieszczenia łączą się ze sobą i naturalnie przechodzą jedno w drugie. Salon otwarty na kuchnię, jadalnia połączona z pokojem dziennym, przestronna strefa wypoczynkowa – to główne cechy amerykańskich mieszkań.

Styl amerykański – salon

Elementem, który wychodzi na pierwszy plan w amerykańskim salonie, jest ustawiona na środku kanapa – wygodny, miękki i przestronny mebel zachęca do odpoczynku po ciężkim dniu. Wnętrze jest utrzymane w stonowanym barwach – dominuje biel, beż, brąz, barwy ziemi. Ważnym punktem salonu jest kominek z ozdobnym, dużym portalem, np. wykonanym z piaskowca. Jeśli warunki mieszkaniowe nie pozwalają nam na posiadanie prawdziwego paleniska, możemy zdecydować się na atrapę portalu kominkowego, a wewnątrz umieścić świece.

W salonie inspirowanym amerykańskimi nieruchomościami powinny też znaleźć się wysokie listwy przypodłogowe z charakterystycznymi zdobieniami – koniecznie w jasnym odcieniu, kontrastującym z kolorem ścian. Można też zdecydować się na sztukaterie, czyli ozdobne listwy w stylu wiktoriańskim.

Styl amerykański kocha przestrzeń i światło. Charakterystycznym elementem mieszkań za oceanem są duże okna, które wpuszczają promienie słońca i zapewniają optymalną dawkę naturalnego światła. Aranżację salonu dopełniają stylowe okiennice wewnętrzne, np. w postaci poziomych listewek w kolorze białym lub brązowym.

Styl amerykański – kuchnia

Centralny punkt amerykańskiej kuchni stanowi przestronna wyspa z kamiennym blatem – to miejsce spotkań całej rodziny. Do tego wysokie krzesła barowe, białe szafki, kryształowy żyrandol i kuchnia wygląda jak z amerykańskiego serialu.

Elegancki charakter wnętrza dopełnia podłoga wykonana z ciemnego drewna oraz niewielki dywanik. Kolejnym charakterystycznym elementem stylu amerykańskiego jest zlewozmywak umieszczony przy oknie. Szyby można przysłonić shuttersami, czyli wewnętrznymi okiennicami, które pozwalają swobodnie kontrolować natężenie światła, a jednocześnie zapewniają poczucie prywatności.

Styl amerykański – sypialnia

W sypialni inspirowanej stylem amerykańskim powinno znaleźć się przestronne łóżko kontynentalne z tapicerowanym, wysokim zagłówkiem. Ozdobna narzuta i duża ilość poduszek, a do tego ławka ustawiona w nogach łóżka – tak wygląda typowa „master bedroom”. Do tego koniecznie białe, frezowane drzwi w stylu wiktoriańskim.

Sypialnia utrzymana w amerykańskim stylu powinna mieć garderobę oraz prywatną łazienkę. W polskich warunkach nie jest to łatwe do osiągnięcia – z reguły nasze mieszkania nie pozwalają na wydzielenie dodatkowej pomieszczenia. Do stworzenia mini garderoby może posłużyć wnęka – szafę w zabudowie warto ozdobić białymi drzwiami żaluzjowymi, które są charakterystyczne dla amerykańskich sypialni.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/styl-amerykanski-jak-w-tym-stylu-urzadzic-salon-sypialnie-lub-kuchnie/