Sektor budowlany Wyposażenie wnętrz

Ponadczasowe drzwi drewniane

Choć w sklepach dostępnych jest wiele drzwi wyprodukowanych z rozmaitych surowców (na przykład z metalu czy tworzyw kompozytowych), to szczególnym zainteresowaniem wytwórców oraz kupujących cieszą się wciąż drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to dziwić, gdyż ich różne atuty sprawiają, iż okażą się doskonałym rozwiązaniem zarówno wszędzie, gdzie liczy się wygoda, jak i we wnętrzach, w których ważniejsze są względy estetyczne. Dobrze wykonane drzwi drewniane będą bowiem solidne i świetnie się prezentują, a ich użytkowanie nie sprawia żadnych trudności. Jak więc robione są drzwi drewniane? O czym nie zapominać przy ich zakupie?

Konstrukcja drzwi drewnianych

Do produkcji drzwi bywają stosowane rozmaite gatunki drewna. Najczęściej jednak używane jest drewno sosnowe, bo jest dość wytrzymałe, zaś ponadto niedrogie, dość lekkie oraz niesprawiające trudności w trakcie przygotowania. Oprócz tego wykorzystywane są zwłaszcza inne drewna krajowe – na przykład dąb oraz buk. Rysunek drewna sosnowego nie nadaje się jednak do wszystkich pomieszczeń – z tego powodu drzwi drewniane obkładane są obłogami z różnych gatunków, tak tych z Europy, jak i egzotycznych. Decydują one jaki będzie wizerunek konkretnego modelu i umożliwiają dostosowanie go do dowolnych mebli lub dekoracji.

Drzwi drewniane – oryginalny wygląd

Drzwi drewniane bywają nierzadko wybierane także ze względu na to, iż (w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z materiałów syntetycznych) mogą być wykorzystywane także w tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach oraz w czasie renowacji obiektów dodanych na listę zabytków. Dla wielu kupujących naprawdę istotne jest także to, iż drzwi drewniane można wykonać w myśl wytycznych nabywcy, dopasowując je do jego upodobań i cech przestrzennych mieszkania – a to jest rzecz jasna niewykonalne dla modeli z metalu oraz z coraz popularniejszych materiałów syntetycznych.