Rzeźba stanowi jedną z najstarszych metod artystycznego wyrazu. Pierwsze jej formy zaistniały już w okresie prehistorycznym i od tamtej pory towarzyszą nam w rozlicznych dziedzinach naszej egzystencji. Spotykamy je przede wszystkim tam, gdzie obcujemy ze sztuką – na wystawach, w kościołach oraz w muzeach, ale także w miejscach ogólnodostępnych: na ulicach i placach, w budynkach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duże, że nie całkiem jesteśmy świadomi tego, iż twórczość wychodzącą spod ręki rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na co dzień. W tym artykule przytoczymy parę przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.
Rzeźby z metalu w gmachach użyteczności publicznej
Dzieła rzeźbiarzy, nawet gdy prezentują sobą wysokie walory artystyczne i estetyczne, częstokroć bywają przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (chociaż nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na zieleńcach, w przydomowych ogrodach czy na ulicach, obecne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Ponad to częstokroć można spotkać je też w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną między innymi w biurach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej
Metalowe rzeźby. Kto je stworzy?
Wspomniane wyżej przykłady dotyczą w głównej mierze ogromnych, nieruchomych prac. Ale jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to mniejsze prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo popiersia na zamówienie, medale okolicznościowe bądź nagrody na zwycięzców turniejów. Organizatorzy przeróżnego rodzaju zawodów sportowych bądź gal nie mają z tym trudności, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje ogromnych kosztów, a ich stworzenie należy po prostu polecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.