Usługi

Psychologiczne i psychotechniczne badania operatorów maszyn

Dowiedz się, komu zlecić badania operatorów Bielsko.

Gdy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania taki regulacje nakładają również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są niezbędne?

Prawo dokładnie określa, jakie grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i z tego powodu wykonywanie takich badań jest wymagane.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości oraz poziom koncentracji. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Najczęściej są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]