Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo lepiej niż te wytwarzane współcześnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna dobra strona, a na ich wartość w znacznej mierze wpływa również wiek. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna muszą być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich renowacji nie możemy wykonywać samemu z użyciem kupionych w sklepach surowców. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać takie prace?
Cechy okien zabytkowych
Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to sprawia, że potrzebne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki wykazuje wiele atutów, lecz potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.
Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?
Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje dużych kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się bowiem użyciem wielu, obecnie już rzadko widywanych, sposobów. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone duże kary.
Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]