Usługi

Kto powinien przejść badania wysokościowe?

Skieruj się tutaj i dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko

Większość z nas pracę na wysokości utożsamia przede wszystkim z opieką nad kominami oraz myciem okien w wieżowcach. W myśl uchwalonych w naszym kraju przepisów są to zaś wszystkie zadania wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich placówkach są przeprowadzane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w której przychodni?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – o ile rzecz jasna efekty będą odpowiednie – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na działania na wysokościach. Zdarza się jednak, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy dużo czasu – wtedy najlepiej zrobimy wybierając się sami do laryngologa, neurologa oraz okulisty w celu wykonania badań, zaś potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najlepiej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie sprawdzone?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu schorzeń zaliczają się przede wszystkim epilepsja oraz choroby zmysłu równowagi, wady oczu (a dokładnie – konieczność stosowania okularów (choć można to ominąć wykorzystując soczewki kontaktowe), jak również zez. Lekarz powinien poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]