Najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębów. Zdają egzamin zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich głównymi atutami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant, a tak naprawdę jego korona, wygląda identycznie, jak naturalny ząb. Przed ich założeniem nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów, jest to zatem mniej uciążliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu lub pełnej protezy. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ten zabieg i jakie kroki należy przed nim podjąć.
Implanty zębów – jak przebiega ich zakładanie?
Zabieg wszczepienia implantów zębów rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Ponadto ważne jest również stosowne nastawienie i zapanowanie nad nerwami. Następnie dentysta nacina dziąsła. Pozwala to na dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz stosownie dobranych wierteł. To niezwykle trudny etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i umiejętnościami. Dokładność ważna jest także przy umieszczeniu implantu zębowego w łożu. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.
Implanty zębów a obawa przed odczuciem bólu
Proces zakładania implantu stomatologicznego budzi u wielu pacjentów obawy związane z możliwym silnym bólem odczuwanym podczas zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Na szczęście niepokój ten jest kompletnie bezpodstawny. Współczesna implantologia korzysta z niesłychanie efektywnych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie podatni na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które całkowicie wyeliminuje możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.