Usługi

Czemu warto uczestniczyć w warsztatach z ochrony danych osobowych?

Podstawowym prawnym dokumentem w Polsce, jaki dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Również dziś definiuje ona ów termin oraz mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. W myśl ustawy dane osobowe to każde informacje, jakie pozwalają na ustalenie tożsamości danego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem imiona i nazwisko, adres czy numer PESEL, lecz też tak zwane dane wrażliwe – m. in. informacje o wyznaniu, chorobach oraz ewentualnych sprawach sądowych. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się tym bardziej, iż dzięki internetowi ich pozyskanie oraz wykorzystanie jest banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują tylko danymi swoich pracowników, pozostałe zaś uzyskują dostęp również do danych klientów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni przejść odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, ponieważ po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć poważne sankcje – nie tylko pieniężne, lecz w skrajnych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – na czym polega

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników zarządzających tego typu informacjami – będą to m. in. specjaliści z do spraw rekrutacji, sekretariatów bądź składnic akt. W jego koszty zaliczają się również broszury pomocnicze, dzięki którym kursanci łatwiej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, kursanci otrzymują specjalne certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu – zwykle kończą się w tym samym dniu.