Sektor budowlany Usługi

Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu mieszkańców.

Komu zlecić wykonanie zabezpieczenia fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy powierzyć przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danym przypadku. Wszak użycie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zbadać czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie istnieje zagrożenie podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów także należy powierzyć profesjonalistom, ponieważ częstym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych własności wodochronnych. Niepoprawne ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.