Usługi

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Badania psychologiczne Bielsko Biała -więcej informacji o tych usługach odnajdziesz tutaj

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]