Usługi z zakresu finansów

Sprawdzaj kurs i wymieniaj złotówki na franka szwajcarskiego przez internet

Tu otrzymasz szczegółowe wiadomości na temat kursu franka szwajcarskiego.

O franku Polacy wiedzą niewiele, praktycznie raptem to, że to ta waluta, w której tysiące rodzin wzięło niegdyś kredyty hipoteczne, które obecnie spłacają z dużymi problemami. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem interesująca.

Frank szwajcarski – nazywany jedną z najbardziej zachwycających walut świata

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, lecz jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi dolara amerykańskiego, euro i jena, frank szwajcarski jest uważany za jedną z głównych walut w dzisiejszym świecie. Lecz nie był to pierwszy pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w XIX wieku i zastąpił mnogie lokalne waluty, które uprzednio były używane w szwajcarskich kantonach. Przez ostatnie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niesłychanej stabilności, wychodząc obronną ręką m.in. z sporych zawirowań w okresach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakich doznaliśmy w XX oraz XXI wieku. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najładniejszych walut świata. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych charakteryzuje się niecodzienną pionową orientacją oraz zachwycającymi barwami. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Le Corbusiera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Alberto Giacomettiego), a nie jak zazwyczaj bywa – wizerunki wojskowych, królów bądź działaczy politycznych. Z kolei motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, Ziemia i przyroda.

Jak sprawdzić kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski cały czas cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego kurs śledzą również ciekawością osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. Żeby poznać bieżący kurs franka szwajcarskiego, zalecamy wchodzić na stronę kantorów online, gdzie notowania franka aktualizowane są w kilkusekundowych interwałach. Tu można również przejrzeć wahania wartości waluty w dowolnie wskazanym roku. Jest to funkcja potrzebna inwestorom planującym swoje następne działania oraz frankowiczom oczekującym na najkorzystniejszy moment, by przewalutować złotówki na franki przed spłatą kolejnej raty pożyczki.