Usługi z zakresu finansów

Nie każdy wyrób ze złota jest złotem lokacyjnym. Poznaj definicję

Jeśli szukasz 1 grama złota, koniecznie sprawdź https://goldbroker.pl/zloto-inwestycyjne/.

Często martwimy się o przyszłość i o zabezpieczenie się na ewentualną “czarną godzinę”. Dlatego przeważnie staramy się systematycznie odkładać niewykorzystane pieniądze na koncie czy też na lokacie w banku. Od jakiegoś czasu jednak ta metoda jest coraz mniej korzystna – słabe oprocentowanie lokat i nieustanna inflacja sprawiają, że oszczędności nie dają zysku, a właściwie to z biegiem lat tracą swoją siłę nabywczą. Nie zaskakuje więc fakt, że wzrasta zainteresowanie odmiennymi formami inwestycji, w tym także gromadzeniem złota inwestycyjnego.

Czy dowolne złoto jest złotem inwestycyjnym?

Inwestowanie w kruszce opiera się na nabyciu ich w chwili, kiedy ich cena rynkowa jest korzystna i ich odsprzedaży, gdy ta wartość podniesie się. Ale trzeba zaznaczyć, że nie każdy wyrób ze złota jest uznawany za złoto lokacyjne, z tej przyczyny np. nabywanie złotej biżuterii ciężko nazwać inwestycją w złocie. Polskie prawodawstwo, a w szczególności ustawa o podatku od towarów i usług, klarownie określa co jest złotem lokacyjnym. Według obowiązującej ustawy jest to przede wszystkim złoto o próbie nie mniejszej niż 0.995 w płytkach albo sztabkach. Z kolei złote monety bulionowe muszą sprostać innym wymaganiom, żeby zostały uznane za złoto lokacyjne. Muszą mieć próbę 0.900 lub wyższą, być wyemitowane po roku 1800 i co istotne – muszą być uznawane jako środek płatniczy w kraju, który je wyemitował. Monety bulionowe nie są numizmatami, i nie uznaje się ich jako okazy kolekcjonerskie. Akty prawne określają jeszcze jeden rodzaj złota lokacyjnego, a mianowicie złoto w postaci papierów wartościowych.

Złoto lokacyjne – czy można nabyć je przez internet?

W asortymencie krajowych dostawców złota inwestycyjnego bez przeszkód spotkać można uznane na całym świecie monety bulionowe z między innymi Kanady oraz Wielkiej Brytanii, jak i złote sztabki. Zakupy można dokonywać również online i nie jest to propozycja tylko dla największych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą online szeroką ofertę sprzedaży złota w pojedynczych sztabkach o wadze 5, 2, bądź 1 g, jak i złotych monet o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji trojańskiej. Dostępne jest również złoto w „combibarach”, które umożliwiają odseparowanie z nich, a potem odsprzedanie pojedynczych sztabek złota.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]