Usługi z zakresu finansów

Kantor internetowy – o wymianie waluty online

Sprawdź kantor online.

Jeszcze dekadę temu jedyną drogą wymiany waluty była transakcja w kantorze albo w placówce bankowej – te pierwsze nadal funkcjonują hipermarketach czy w galeriach handlowych! Lecz w ekspresowo przeobrażającej się rzeczywistości, ludzie zapragnęli wymieniać waluty obce bez przymusu opuszczania domu i po niższych kosztach, w następstwie tego właśnie powstały kantory online, które na to pozwalają.

Jak działa kantor online?

Operacja w kantorze internetowym jest równie prosta jak kupno waluty w tradycyjnym kantorze. Użytkownik wchodzi do serwisu przez utworzony przez siebie profil, a w następnej kolejności wpłaca do swojego panelu kapitał, który potrzebuje przewalutować. Atutem kantorów wymiany walut przez internet jest głównie to, iż wymianę można zlecić w nim o każdej porze dnia, a sama wymiana walut ma miejsce już w godzinach działania serwisu po bieżących kursach, ustalanych w oparciu o dane zaczerpywane z Forex co parę sekund, a nie – jak to bywa w przypadku tradycyjnych kantorów – po średnim kursie, z reguły z minionego dnia. Następnym i bardzo ważnym atutem kantorów online są mniejsze spready aniżeli te oferowane przez placówki bankowe i kantory stacjonarne. Przewalutowanie w tych drugich polskiego złotego (zależnie od indywidualnej marży) może zakończyć się zapłaceniem spreadu w wysokości nawet 4-5%, tymczasem w kantorze online spready zwykle nie przekraczają 2%. Kantory online proponują też kilka dodatkowych usług stosowanych przez konsumentów, m.in. dają możliwość ustawienia transakcji odroczonej, w której użytkownik zleca wymianę waluty po ustalonym przez niego kursie (transakcja jest realizowana dopiero wówczas, kiedy podany przez nabywcę kurs spotka się z tym na rynku) bądź w określonym przez użytkownika dniu.

Kto używa kantorów internetowych?

Kantory internetowe to usługa dla osób lubiących wygodę i znaczną niezależność w rozporządzaniu swoim kapitałem. Używają ich też osoby studiujące bądź zatrudnione poza granicami Polski i kredytobiorcy spłacający pożyczki w walucie obcej. Jednak zanim postanowimy powierzyć swój kapitał kantorowi internetowemu, warto sprawdzić jego renomę oraz bezpieczeństwo, m.in. poprzez przeszukanie strony Komisji Nadzoru Finansowego, czy został on uwzględniony na wykazie Komisji jako instytucja płatnicza.