Sport i rekreacja Turystyka

Wyprawy górskie – przygoda pełną emocji

Wyprawy - więcej o ofercie na https://www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/wyprawy-gorskie/

Coraz więcej osób spędza swój wolny czas wędrując po górach. Zazwyczaj zaczynają od szlaków wytyczonych w polskich Tatrach, wraz z upływem czasu jednak przestaje im to wystarczać. Poszukują nowych wyzwań – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w dalekich od Polski miejscach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed miłośnikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe i słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Azji, Meksyku oraz Afryki. Z pewnością dużym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście asysta agencji dużo ułatwia, ale jej instruktorzy nie wdrapią się na szczyty za nas. Konieczna jest wysoka sprawność fizyczna, która pozwoli nam wytrzymać trwającą wiele godzin wyprawę z bardzo masywnym, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z właściwym wyposażeniem i odpowiednią do warunków górskich odzieżą.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział w wyprawie górskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się określonego doświadczenia w zbliżonych do takich ekspedycjach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu oraz poruszania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które należy bezwzględnie spełnić. Nie wolno zapomnieć także, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry niezbędne jest stu procentowe podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez prowadzącego grupę.

Nasza siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]