Sport i rekreacja Turystyka

Trekkingi w Tatrach i Himalajach

Co powinno się wiedzieć o trekkingi Himalaje?

Chodzenie po wysokich górach utożsamiamy zwłaszcza z naprawdę doświadczonymi alpinistami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne okazują się zwykle specjalistyczne umiejętności – w wielu górach poprowadzono wszak trasy, z którymi poradzi sobie każdy turysta – jeśli oczywiście posiada odpowiednie akcesoria, tj. kijki zapewniające przyczepność na nierównych nawierzchniach i buty z odpowiednią podeszwą. Na najtrudniejszych fragmentach potrzebna okaże się też pomoc doświadczonego instruktora, bo ten powie, jak korzystać z dodatkowego, gwarantującego ochronę sprzętu. W jakich sytuacjach więc będzie on potrzebny? W jakich górach zazwyczaj odbywają się trekkingi?

Trekkingi na trudniejszych trasach

Trekkingi bywają czasem organizowane w naprawdę technicznym obszarze, a to sprawia, że potrzebne stają się akcesoria ułatwiające pokonanie szlaku. Najistotniejszymi wśród nich są na pewno raki, ponieważ zapewnią stabilizację również na ośnieżonych trasach – a na wysokich szczytach uświadczyć je możemy także latem. Na stromych podejściach pomocny będzie także czekan. Do korzystania z obu narzędzi niezbędne będą właściwe umiejętności – z tego względu niedoświadczeni klienci na trekkingi powinni udać się razem z instruktorem, który pokaże nam, jak bezpiecznie przebyć szlak.

Trekkingi – gdzie są organizowane?

Trekkingi pozwalają na zobaczenie najbardziej interesujących szczytów na Ziemi, które zazwyczaj okazują się nieosiągalne dla większości gości. Najchętniej prowadzone są w wysokich pasmach – polscy turyści często wyjeżdżają w pobliskie Tatry, a także w Alpy czy na skandynawskie fiordy. Sporym uznaniem wśród fanów trekkingu cieszy się też Kilimandżaro oraz góry Peru. Turyści, którzy zdobyli już jakieś doświadczenie w chodzeniu po górach mogą natomiast udać się w Karakorum – trekkingi organizowane są tam na przykład u podnóża K2 oraz Broad Peak.

Nasza siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]