Sektor budowlany

Suchy dom – izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Fundamenty to podstawa każdego budynku. Już w trakcie stawiania budynku trzeba zadbać o to, aby dom był wytrzymały. Wspaniale sprawdza się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się w takim razie dlaczego warto w nią zainwestować.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zabezpiecza przed wodą gruntową

Warunki środowiskowe mają duży wpływ na strukturę budynku. Szkodliwe następstwa wywołuje zwłaszcza oddziaływanie wody, co może prowadzić do błyskawicznej utraty ciepła. Mokre fundamenty sprawiają, że rośnie współczynnik przepuszczalności cieplej nieruchomości, a co za tym idzie – podnoszą się koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najczęściej wykorzystywaną odmianą hydroizolacji zabezpieczającą budynek przed niszczącym oddziaływaniem wody oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Wykorzystuje się ją zarówno przy nieruchomościach użytkowych, jak i komercyjnych. Konstrukcję zabezpiecza się przy pomocy różnych sposobów izolacji. Ciężką izolację wykorzystuje się w skrajnych przypadkach, czyli tam, gdzie woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na budynek. Z kolei o wiele częściej stosowana jest lekka izolacja, pomagająca ochronić podstawę budynku przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zadbaj o kąty, załamania i brzegi ścian

Podstawę nieruchomości można izolować na zewnątrz oraz od wewnątrz. Służą do tego przeróżne elementy budowlane, na przykład tzw. lepiki, zaprawy cementowe, zaprawy asfaltowe lub powłoki polimerowe. Pamiętajmy, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania osobnych projektów dla najważniejszych punktów takich jak narożniki, krawędzie i łączenia murów. Dlatego roboty należy powierzyć fachowcom o ustalonej pozycji na rynku – tylko wtedy będziemy pewni, że nasz budynek jest odpowiednio zabezpieczony przed oddziaływaniem wód gruntowych.