Sektor budowlany

Kiedy sięga się po szalunki?

Znajdź szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Sięgając po szalunki, można również efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stwardnieje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany właściwie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się chociażby w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Cechują się jak widać naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne podpory oraz dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]