Sektor budowlany

Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to na pewno najistotniejsze elementy domu. Jeśli będą zniszczone staną się niebezpieczeństwem dla całego budynku. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, która potrafi szybko je zniszczyć, zaś efekty tego są odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Aby się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą potrzebne kosztowne oraz naprawdę trudne prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian będą najbardziej zauważalne na pierwszych kondygnacjach domu. Jak jednak je rozpoznać? Jakie techniki pozwolą na ich uniknięcie?

Zalety izolacji fundamentów

Jak już wspomnieliśmy, zawilgocenie potrafi być bardzo groźne dla obiektu. Kiedy wilgoć dotrze do ścian, pierwszym symptomem będzie odpadanie tynku, które jest problemem nie tylko wizualnym. Bardzo szybko bowiem ściany zaczynają toczyć pleśni i glony, zaś te mogą być ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców domu. Szczególnie groźne będą dla osób z alergiami i chorobami systemu immunologicznego, bo u nich niekiedy owocują także śmiercią. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Które metody na to pozwalają?

Typy izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz pionową. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Pionowa natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem oraz wodą gruntową. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest w szczególności na obszarach, na których nierzadko obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, które materiały będą zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie powinno się wybierać produkty uznanych producentów.