Sektor budowlany Zakupy

Cegła ozdobna – na komin, na elewację na ścianę w pokoju

Klinkierem określamy rodzaj dekoracyjnej cegły, którą można użyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego cechy i dlaczego jest obecnie tak chętnie wykorzystywana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła ozdobna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Płytki z cegły od dziesięcioleci stosuje się jako element wykończenia domów i mieszkań – mogą być użyte między innymi jako wewnętrzne płytki elewacyjne lub cegła na komin. Cegła dekoracyjna jest używana także na podokienniki, cokoły, naroża oraz inne elementy budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo elegancko i jest odporna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – niską temperaturę, promieniowanie słoneczne, śnieg czy deszcz. Klinkier elewacyjny pozostaje więc przez lata w nienaruszonym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru mają jeszcze inne atuty – zastosowanie naturalnego surowca sprawia, że są one odporne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe i klinkier na elewację

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła dekoracyjna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna uwydatni styl, w jakim utrzymane są pokoje – doskonale będzie pasować do wnętrz wzorowanych na industrialnych loftów. Dobrej jakości płytki ceglane można kupić w licznych składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.