Instalacje dla przemysłu

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Motoreduktor zamówisz na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane połączenia przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najróżniejszych funkcjach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, wobec tego zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą także inne moduły jak sprzęgła czy hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na czasochłonne pomiary i testy różnych kompletów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, jak również do lekkich, umiarkowanych albo znacznych obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (AC, DC, BLDC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka czy przemysł, dzięki motoreduktorom działają różnorodne automaty, jak m.in kolejki górskie, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome i wirniki. Szerokie spektrum ich wielkości, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych kombinacji, które dzisiaj oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]