Biżuteria

Piękna biżuteria z topazu mistycznego

Więcej informacji o topazie mistycznym

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna cieszy się ogromnym uznaniem miłośników ozdób. Choć na początku można mylnie stwierdzić, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne walory są efektem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że kamień przybiera purpurowy odcień, błękitny zaś jest skutkiem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze skutki daje wykorzystywanie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Chętnie stosują go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do wieczorowych kreacji – świetnie wygląda także w pracy. Istotna jest również mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej można dobrać biżuterię do swojego stroju.