Biżuteria Zakupy

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Dowiedz się, gdzie kupić obrączki ślubne Kraków, wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ślub jest niezwykle emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże małżonków do końca życia, a oznaką ich wierności, miłości i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Początkowo nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką ceremonii zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka wieków później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I choć uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak np. w Turcji, w Czechach, w Meksyku czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz wybierają obrączki ślubne razem, jednakże zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna finansować ich kupna, gdyż jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dawniej ze stali, teraz ze złota lub platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się delikatniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z rozmaitych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz) uosabiające potęgę miłości. Dziś do ich wytworzenia używa się przeważnie platyny i złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Owszem, są one także częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę grawerunku. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]